Котлова сталь або що приховують виробники твердопаливних котлів?

Ключовий параметр якості котла, його довговічності, безперебійності роботи та й, власне, основний елемент опалювального пристрою, на який, в переважній більшості випадків, надається гарантія – це камера згорання, або, як ще прийнято її називати, - топка. Найкраще її буде порівняти з двигуном автомобіля, від якості та характеристик якого дається оцінка чи не всьому автомобілю в цілому. Найпоширеніші матеріали для виготовлення камери згорання це чавун або сталь. Якщо у випадку чавунної топки все, більш-менш, зрозуміло, то у випадку виконання зі сталі можна дещо заплутатися. Практично в кожній пропозиції на OLX чи наліпці на котлі пише, що котел виготовлений з котлової сталі. Це не правда. Принаймні, у випадку котлів вітчизняного виробництва.

Котлова сталь річ вкрай дорога і виготовляється невеликими партіями і виключно під замовлення для виготовлення промислових котлів високого тиску. Згідно чинного ГОСТ 5520-79 котлова сталь - це сталь марки 12К, 15К, 16К, 18К, 20К, 22К. Використовується для виготовлення котлів та посудин, що працюють під тиском при температурах до 450ºС. Аналог сталі K01701, K02401 в США, сталі SG295, SGV410 в Японії, сталі P265GH в Євросоюзі. Спробуйте купити?! У нашій країні це практично неможливо. А якщо і підвернеться такий варіант, то лишній раз згадувати про його вартість буде недоречно.

В кращому випадку, в українських реаліях, можна зустріти виконання топки з низьколегованої конструкційної сталі марки 09Г2С. Висока міцність матеріалу, задовільні показники механічних властивостей в широкому діапазоні температур, а також здатність до зміни властивостей сплаву після проведення термічної обробки, неминуче призводить до того, що деталі і вироби зі сталі 09Г2С знаходять своє застосування практично у всіх сферах виробництва і машинобудування. Зі сталі 09Г2С виготовляються будівельні конструкції, труби для транспортування різних рідин (води, нафти та ін.), резервуари різного призначення, нафтопромислове обладнання та різні деталі машин. Разом з тим, хоч дана марка і має досить широкий спектр застосування, але вона не відноситься до класу котлової сталі.

Рухаємось далі. Товщина сталі з якої виконана топка не повинна бути менше ніж 4 мм, а краще 5. Тоді такий котел можна топити вугіллям і служити він буде довго. Все що нижче 4 мм - це тонко, навіть для дерева. Тонкий метал при високій температурі легко деформується. Якщо у вас просто буржуйка, то й грець з нею, нехай деформується, а ось якщо у вас в котлі є теплообмінник, - можуть бути проблеми. Від деформації його може пошкодити і тоді котел вийде з ладу, точніше його зальє водою або тим, що у вас залито в систему опалення. Звідси висновок - хороший котел не може бути легким. Товста сталь багато важить. На рахунок чавуну ви самі розумієте. Досить згадати вагу чавунних батарей.